Zdecyduje „Cieszynka”

Jeden tytuł, czterech kandydatów i jeden rajd, którego wyniki zdecydują o tym, kto w sezonie 2017 zdobędzie miano Rajdowego Mistrza Śląska. Szanse na ten triumf zachowali jeszcze Gracjan Grela, Piotrek Baran, Tomek Zbroja i Michał Różycki. Przed finałową rundą sezonu w najbardziej komfortowej sytuacji jest ten pierwszy.

Najpierw jednak przypomnijmy zasady. W tym sezonie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska zawodnicy zbierają punkty w pięciu rundach cyklu. Do końcowej klasyfikacji liczą się jednak cztery najlepsze wyniki. Najsłabszy jest odliczany od ostatecznej sumy punktów. Tak się złożyło, że w tym sezonie wszyscy kandydaci do końcowego triumfu mają już „rajd do zapomnienia”.

Liderzy punktacji – Gracjan Grela i Marta Momot nie przywieźli ani jednego punktu z Bochni. Z kolei Piotrek Baran i Michał Paciej wrócili z pustymi rękami z Rajdu Śląska, na którym wybuchł silnik w ich Hondzie Civic. Tę rundę jak najszybciej zapomnieć będzie chciał także Tomek Zbroja, który przed zawodami zgubił prawo jazdy i nie mógł wystartować. Z kolei Michał Różycki i Paweł Słaboń w ogóle nie startowali w dwóch pierwszych rundach sezonu, więc cały swój dorobek wywalczyli w zaledwie dwóch rajdach, prezentując godną podziwu skuteczność.

Gracjan Grela i Marta Momot na mecie Rajdu Śląska (fot. Grzegorz Rybarski)

Do tej pory najlepszy dorobek punktowy uzyskał Gracjan Grela. Kierowca z Opolszczyzny wywalczył 15 punktów za trzecie miejsce w Rajdzie Zamkowym, następnie powtórzył ten rezultat w Rajdzie Wisły, a na pozycję lidera wskoczył po zwycięstwie w Rajdzie Śląska, które dało mu 25 „oczek”. Tym samym zawodnik pilotowany przez Martę Momot ma na koncie 55 punktów – o 6 więcej niż drudzy w klasyfikacji Baran i Paciej. Ta przewaga nie oznacza jednak, że Grela będzie miał w Barbórce Cieszyńskiej ułatwione zadanie. Przy systemie punktacji dającym 25, 18 i 15 punktów, odpowiednio za pierwsze, drugie i trzecie miejsce, Grela musi zwyciężyć w finałowej rundzie, by być pewnym tytułu niezależnie od wyników wywalczonych przez konkurentów. Do tej pory Gracjan trzykrotnie startował w Cieszynie, a jego najlepszym wynikiem w tych zawodach było 6. miejsce w sezonie 2015.

Piotr Baran i Michał Paciej na trasie Rajdu Śląska (fot. Marcin Hennek)

Znacznie więcej doświadczenia na oesach Śląska Cieszyńskiego ma Piotr Baran, który startował w „Cieszynce” już 8 razy, a w ubiegłym sezonie finiszował na najniższym stopniu podium. Podobnie jak Gracjana Grelę, także i załogę Baran/Paciej w finałowej rundzie interesuje wyłącznie zwycięstwo i 25 punktów. Taki dorobek pozwoli wiceliderom na awans na pierwszą pozycję w punktacji nawet jeżeli Grela ukończy zawody tuż za nimi – na drugim miejscu.

W zdecydowanie trudniejszej sytuacji są Tomek Zbroja i Piotr Kokoszka. Zawodnicy startujący niebieskim Renault Clio nie tylko muszą zdobyć jak najwięcej punktów, ale także liczyć na to, że rywale nie będą tak skuteczni, jak oni. Nawet w przypadku bezapelacyjnej wygranej, Zbroja z Kokoszką potrzebują słabszego dnia Greli i Barana. Zbroja wyprzedzi dwóch wymienionych zawodników, jeżeli wygra, a Gracjan nie zdobędzie więcej niż 12 punktów (4. miejsce), a Piotrek więcej niż 18 „oczek” (2. miejsce). Warto przypomnieć, że „Cieszynka” nie należy do szczęśliwych rajdów Tomka Zbroi, który w dwóch dotychczasowych startach w tych zawodach ani razu nie dotarł do mety.

Tomek Zbroja i Piotr Kokoszka na trasie Rajdu Ziemi Bocheńskiej (fot. Piotr Wyparło)

Czwartym z kandydatów do tytułu jest zawodnik, którego bez cienia wątpliwości można nazwać rewelacją drugiej części sezonu, czyli Michał Różycki. Pilotowany przez Pawła Słabonia kierowca ma na swoim koncie 43 punkty, które wywalczył w… zaledwie dwóch rajdach. Komplet zgarnął dzięki świetnej jeździe w deszczowym Rajdzie Wisły, a w Rajdzie Śląska dołożył do tego 18 „oczek” za drugą lokatę. By sięgnąć po tytuł, Różycki i Słaboń muszą zwyciężyć w Cieszynie i jednocześnie Gracjan Grela nie może być wyżej niż na 4. miejscu, a Baran i Zbroja nie mogą wzbogacić się o więcej niż 18 punktów.

Michał Różycki i Paweł Słaboń na trasie Rajdu Śląska (fot. Marcin Hennek)

Czy Różycki i Słaboń utrzymają swoją dobrą passę świetną skuteczność w Rajdzie Barbórki Cieszyńskiej? Tego dowiemy się w sobotę, 25 listopada, kiedy rozegra się rywalizacja na odcinkach specjalnych ostatniej odsłony tegorocznych zmagań w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska.

Klasyfikacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska przed Barbórką Cieszyńską

1. Gracjan Grela 55 pkt.
2. Piotr Baran/Michał Paciej 49 pkt.
3. Tomasz Zbroja/Piotr Kokoszka 43 pkt.
3. Michał Różycki/Paweł Słaboń 43 pkt.
5. Szymon Żarłok/Krzysztof Pietruszka 30 pkt.
6. Radosław Osiak/Wojciech Kordeusz 24 pkt.
7. Jerzy Smagała/Konrad Giergiel 23 pkt.
8. Tomasz Marek 22 pkt.
9. Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski 19 pkt.
10. Krzysztof Rybka/Michał Miklaszewski 17 pkt.

Gracjan Grela i Marta Momot na trasie Rajdu Śląska (fot. Marcin Hennek)