Sto załóg i czterech kandydatów do tytułu

Cieszyńska Barbórka, czyli piąta, ostatnia runda tegorocznej odsłony Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, przyniesie odpowiedź na najważniejsze pytanie tego sezonu – kto zdobędzie tytuł w klasyfikacji generalnej cyklu. Szanse na końcowy triumf zachowały jeszcze cztery załogi: Gracjan Grela i Marta Momot, Piotr Baran z Michałem Paciejem, Tomek Zbroja i Piotr Kokoszka oraz Michał Różycki pilotowany przez Pawła Słabonia. Na trasach Śląska Cieszyńskiego rozstrzygnie się również rywalizacja w klasach RO1, RO2, RO Open 2WD oraz Pucharze Cento Rally. Łącznie 25 listopada do ścigania przystąpi aż 100 załóg, z czego 70 powalczy w ramach 5. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, a 30 weźmie udział w Super KJS, czyli zawodach dla kierowców bez licencji.

Wąskie, kręte i urozmaicone trasy w okolicach Cieszyna oraz kapryśna listopadowa pogoda niezawodnie przyciągają wielu zawodników na start Cieszyńskiej Barbórki. Udział w zawodach organizowanych przez Automobilklub Cieszyński mają na swoim koncie m.in. mistrzowie Polski – Leszek Kuzaj, Robert Gryczyński czy Łukasz Habaj. Na odcinkach specjalnych „Cieszynki” pierwsze kroki w rajdowej karierze stawiał Kajetan Kajetanowicz. Trzykrotny rajdowy mistrz Europy aż osiem razy ścigał się w tym rajdzie.

Wśród 70 załóg zgłoszonych do piątej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017 najliczniej reprezentowana są klasy RO 2 oraz Gość 2WD. W obu wystartuje po 15 załóg. 14 duetów kierowca pilot zgłoszono w klasie RO 1, a 11 w Pucharze Peugeota i Citroena. Trzy załogi będą się ścigać w Pucharze Cento Rally. W pozostałych kategoriach liczba zgłoszeń, to odpowiednio 1 w RO R, 4 w RO Open N, 2 w RO Open 2WD, 4 w Gość 4WD i jedna załoga w Pucharze Legend.

Stawkę zawodników, którzy wezmą udział tegorocznej Cieszyńskiej Barbórce tworzy także 30 załóg, jakie będą się ścigać w ramach Super KJSu. Impreza towarzysząca finałowej rundzie RSMŚl 2017 to trudniejsza forma Konkursowej Jazdy Samochodem – zawodów, w ramach których kierowcy amatorzy mogą doskonalić swoje umiejętności rywalizując w bezpiecznych warunkach.

Wyniki 43. Cieszyńskiej Barbórki zdecydują o losach tytułu rajdowego mistrza Śląska 2017. W tym sezonie zawodnicy zbierają punkty w pięciu rundach cyklu. Do końcowej klasyfikacji liczą się jednak cztery najlepsze wyniki. Najsłabszy jest odliczany od ostatecznej sumy punktów. Tak się złożyło, że w tym sezonie wszyscy kandydaci do końcowego triumfu mają już „rajd do zapomnienia”.

fot. Marcin Hennek

Do tej pory najlepszy dorobek punktowy uzyskał Gracjan Grela. Kierowca pilotowany przez Martę Momot ma na koncie 55 punktów – o 6 więcej niż drudzy w klasyfikacji Baran i Paciej. Ta przewaga nie oznacza jednak, że Grela będzie miał w Cieszyńskiej Barbórce ułatwione zadanie. Przy systemie punktacji dającym 25, 18 i 15 punktów, odpowiednio za pierwsze, drugie i trzecie miejsce, Grela musi zwyciężyć w finałowej rundzie, aby być pewnym tytułu niezależnie od wyników wywalczonych przez konkurentów.

Podobnie jak Gracjana Grelę, także i załogę Baran/Paciej w finałowej rundzie interesuje wyłącznie zwycięstwo i 25 punktów. Taki dorobek pozwoli wiceliderom na awans na pierwszą pozycję w punktacji nawet jeżeli Grela ukończy zawody tuż za nimi – na drugim miejscu.

W zdecydowanie trudniejszej sytuacji są Tomek Zbroja i Piotr Kokoszka. Zawodnicy startujący niebieskim Renault Clio nie tylko muszą zdobyć jak najwięcej punktów, ale także liczyć na to, że rywale nie będą tak skuteczni, jak oni. Nawet w przypadku bezapelacyjnej wygranej, Zbroja z Kokoszką potrzebują słabszego dnia Greli i Barana. Zbroja wyprzedzi dwóch wymienionych zawodników, jeżeli wygra, a Gracjan nie zdobędzie więcej niż 12 punktów (4. miejsce), a Piotrek więcej niż 18 „oczek” (2. miejsce).

fot. Marcin Hennek

Czwartym z kandydatów do tytułu jest zawodnik, którego bez cienia wątpliwości można nazwać rewelacją drugiej części sezonu, czyli Michał Różycki. Pilotowany przez Pawła Słabonia kierowca ma na swoim koncie 43 punkty, które wywalczył w… zaledwie dwóch rajdach. Komplet zgarnął dzięki świetnej jeździe w deszczowym Rajdzie Wisły, a w Rajdzie Śląska dołożył do tego 18 „oczek” za drugą lokatę. By sięgnąć po tytuł, Różycki i Słaboń muszą zwyciężyć w Cieszynie i jednocześnie Gracjan Grela nie może być wyżej niż na 4. miejscu, a Baran i Zbroja nie mogą wzbogacić się o więcej niż 18 punktów.

Do rozstrzygnięcia pozostaje także kwestia tytułów mistrzowskich w poszczególnych klasach. W kategorii RO 1 szanse na końcowy triumf ma jeszcze pięć załóg. Z kolei w klasie RO2 pozostało jeszcze trzech pretendentów do tytułu. W Pucharze Cento Rally walkę o zwycięstwo stoczą załogi Grzywacz/Gargas (liderzy klasy) i Karolczak/Marczewski (2. miejsce w punktacji klasy). Otwarta pozostaje także kwestia triumfu w kategorii RO Open 2WD, gdzie liderem jest załoga Majewski/Mitręga a matematyczne szanse na tytuł zachował jeszcze duet Krajka i Skalczyński. Z kolei w Pucharze Peugeota i Citroena oraz w klasie RO Open N wszystko jest już jasne. W PPC mistrzostwa pewni mogą być Maciej Matysiak z Karoliną Baćkowską, a w klasyfikacji RO Open N nikt nie zdoła już wyprzedzić Marka Nowaka z Adamem Grzelką.

Rywalizacja w 43. Cieszyńskiej Barbórce będzie się toczyć na dwóch odcinkach specjalnych. Pierwszy z nich to próba Hażlach (7,7 km), a drugi biegnie z Cisownicy w kierunku Lesznej Górnej (8 km). Zgodnie z harmonogramem każda z prób będzie pokonywana trzykrotnie. Zawodnicy zgłoszeni do Super KJS pokonają wymienione oesy w wersji skróconej o połowę. Zawody rozpoczną się w piątek o 20:00, od uroczystego startu na cieszyńskim Rynku. Na odcinki specjalne zawodnicy ruszą z parku serwisowego, który w tym roku będzie zlokalizowany w Kaczycach przy ulicy Morcinka – na placu obok zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego Morcinek. Pierwsza z załóg wyjedzie na trasę rajdu w sobotę, 25 listopada o 7:50. Tegoroczną „Cieszynkę” zakończy ceremonia mety zaplanowana na godzinę 15:38 na Rynku w Cieszynie. Wtedy też poznamy załogę, która wywalczyła tytuł rajdowych mistrzów Śląska 2017, a także zwycięzców rywalizacji w poszczególnych klasach.

fot. Marcin Hennek

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Śląska przed 43. Cieszyńską Barbórką – finałową rundą cyklu:

1. Gracjan Grela/Marta Momot 55 pkt.
2. Piotr Baran/Michał Paciej 49 pkt.
3. Tomasz Zbroja/Piotr Kokoszka 43 pkt.
3. Michał Różycki/Paweł Słaboń 43 pkt.
5. Szymon Żarłok/Krzysztof Pietruszka 30 pkt.
6. Radosław Osiak/Wojciech Kordeusz 24 pkt.
7. Jerzy Smagała/Konrad Giergiel 23 pkt.
8. Tomasz Marek 22 pkt.
9. Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski 19 pkt.
10. Krzysztof Rybka/Michał Miklaszewski 17 pkt.

Patronat honorowy nad 43. edycją Rajdu Barbórka Cieszyńska objął Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerami imprezy są firmy AC Pokale, VAG-Expert, BestDrive, Hotel Gambit, Grand, Instal Centrum, Inż-Bud, Ognik, Siedem Życzeń, Trio Ubezpieczenia, Viessman. Rajd wspierają także miasto Cieszyn, Gmina Goleszów i Starostwo Powiatu Cieszyńskiego oraz Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie. Patronat medialny nad imprezą objęli: Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, TVP 3 Katowice, Radio CCM, a także portale: Autoklub.pl, Rajdy24.pl, OX.pl oraz ViFI.pl. Organizatorem zawodów jest Automobilklub Cieszyński.