Drogi zamknięte podczas rajdu

Już dziś rozpocznie się 44. Rajd Cieszyńska Barbórka. Zmagania sportowe zostaną przeprowadzone przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa – załogi będą rywalizować wyłącznie na zamkniętych, wyłączonych z ruchu oraz profesjonalnie zabezpieczonych odcinkach dróg. Z tego powodu w okolicach odcinków specjalnych wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym.

Załogi startujące w imprezie Automobilklubu Cieszyńskiego będą walczyć o jak najlepszy czas na siedmiu odcinkach specjalnych. Impreza rozpocznie się w piątek 23 listopada o godzinie 19:15 na terenie Zamku w Cieszynie, kiedy kierowcy i piloci wyjadą na rampę startową, a kilka minut później na trasę pierwszego odcinka specjalnego. W czasie jego trwania kilka cieszyńskich ulic – m.in. Dojazdowa, Zamkowa, Czarny Chodnik czy Jana Michejdy będzie wyłączona z regularnego ruchu. Zasadnicza część rywalizacji ruszy w sobotę rano, gdy o 8:08 rajdówki pojawią się na starcie odcinka Renault Wektor, który będzie rozgrywany na drogach w Ustroniu Lipowcu i Górkach Wielkich. Kolejna próba ruszy o 8:39 i powiedzie z Kiczyc, aż do miejscowości Pierściec. Każdy z sobotnich odcinków specjalnych Rajdu Cieszyńska Barbórka zostanie pokonany trzykrotnie.

W trakcie rajdu drogi, na których będą rywalizować kierowcy i piloci będą wyłączone z normalnego ruchu drogowego i przejazd nimi w trakcie zawodów nie będzie możliwy. Fragmenty dróg, które będą zamknięte, są zaznaczone na mapach dostępnych na stronie imprezy – http://cieszyn.rsmsl.pl/kibice/mapy/. Podczas rajdu trasy poszczególnych odcinków specjalnych będą zamknięte zgodnie z poniższym harmonogramem:

Piątek 23 listopada:

  • Odcinek Noszak (1,3 km) – w godz. 17:45 – 21:45

Sobota 24 listopada:

  • Odcinek Renault Wektor (7 km) – w godz. 6:40 – 16:00
  • Odcinek VAG-Expert (7,82 km) – w godz. 7:30 – 16:30

Organizator zawodów – Automobilklub Cieszyński, gorąco prosi mieszkańców miejscowości, przez które przebiega trasa rajdu, o zaplanowanie wyjazdów, przyjazdów oraz podróży w taki sposób, aby unikać dróg wyłączonych z ruchu. Jednocześnie organizatorzy apelują o zdrowy rozsądek i zachowanie wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa podczas oglądania zmagań kierowców i ich pilotów.

Warto również przypomnieć, że po przejeździe samochodu oznaczonego literą „C” pod żadnym pozorem nie wolno przechodzić przez trasę odcinka, a także wychodzić poza strefy wyznaczone taśmami. Dodatkowo nie wolno wjeżdżać na trasę odcinka samochodami, ani też innymi środkami transportu, nawet rowerami. Organizator prosi także kibiców oraz osoby mieszkające przy trasie o zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci oraz zwierząt domowych. Ważne jest także respektowanie wszystkich poleceń ludzi czuwających nad bezpiecznym przeprowadzeniem rajdu, czyli policjantów oraz osób zabezpieczających trasę zawodów.

Więcej informacji o harmonogramie i przebiegu rajdu znajdą Państwo na stronie Rajdu Cieszyńska Barbórka: http://cieszyn.rsmsl.pl.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2018 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. RSMŚl to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy i zawodnicy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.

W sezonie 2018 kalendarz mistrzostw tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

  • Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
  • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
  • Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
  • Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
  • Rajd Grodzki – 6-7 października, Gorlice;
  • Rajd Barbórka Cieszyńska – 23-24 listopada, Cieszyn.