Popisowy powrót Greli

Gracjan Grela i Agnieszka Załęcka w Hondzie Civic okazali się najszybsi na widowiskowym prologu Rajdu Cieszyńska Barbórka. Próba ulokowana na terenie Browaru Zamkowego i ulicach Cieszyna przyciągnęła tłumy kibiców, które nie zrażone iście zimowymi temperaturami dopingowały każdego z zawodników.

fot. Paweł Zając

Po raz pierwszy w 44-letniej historii rajdu rozpoczął się on prologiem wiodącym pośród murów gotycko-renesansowego Zamku Cieszyn. Trasa o długości 1,3 kilometra obfitowała w ciasne nawroty, obroty wokół beczki, jak i śliskie partie po kostce brukowej, więc była dla zawodników sporym wyzwaniem. Trasę niezwykle trafnie podsumowywało stare powiedzenie „niewiele można zyskać, wiele można stracić”.

Z tego powodu większość dość ostrożnie podeszła do pierwszego odcinka specjalnego. Nikt wiele nie stracił, ale kilku sporo zyskało, zwłaszcza w kontekście przewagi psychologicznej nad rywalami. Powracający po kilkumiesięcznej przerwie Grela pokonał drugiego Maćka Sordyla (również Honda Civic) o 0,7 sekundy. Czołową trójkę, ze stratą zaledwie jednej dziesiątej sekundy do najbliższego rywala, uzupełnili Adam Wrocławski i Marek Dobrowolski (Renault Clio), który na trasach „Cieszynki” walczą o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz mistrzostwo w klasie RO 1.

fot. Paweł Zając

Czwarta lokata na próbie Noszak to wynik Piotrka Barana i Michała Pacieja, którzy także powracają na trasy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska po dotkliwej awarii silnika z Rajdu Baborowa. Za plecami załogi w Hondzie Civic sklasyfikowano Łukasza Czubaja i Dominika Bubule, którzy tracąc zaledwie 1,5 sekundy do Sordyla okazali się najlepsi w Pucharze Peugeota i Citroena. Szóści byli Osiak/Kordeusz (Honda Civic) przed Łukaszem Godulą i Danielem Nowakiem – koronowanymi już mistrzami klasy PPC 2018, którzy na ostatnią rundę przesiedli się do Hondy Civic, aby sprawdzić mocniejszy samochód i być może zawalczyć również o podium w klasyfikacji generalnej.

Ósmy był wicelider punktacji, Szymon Żarłok, który stracił na tej próbie 2,8 sekundy. Czołową dziesiątkę uzupełnili Rybka Miklaszewski (Citroen Saxo) oraz Cholewa/Roik (Renault Clio). Najlepszy ogólny czas prologu należał do Krzysztofa Pacholca i Inez Adamskiej w Lancerze Evo X, którzy ścigają się w ramach klasy RO Open N. Pośród Gości najszybsze były Fiesty Proto – kolejno zeszłorocznego zwycięzcy Rajdu Cieszyńska Barbórka Tomka Zbroi oraz Tomasza Terlikowskiego, który stracił 1,7 sekundy do rywala w bliżniaczym samochodzie. W Gość 2WD najszybsi okazali się Jacek Jurecki oraz Michał Trela w Peugeocie 208 R2.

fot. Janusz Boruta

Na trasie Noszaka rywalizowali także uczestnicy Super KJS, lecz ich wyniki nie są zaliczane do klasyfikacji zawodów.

Wyniki OS 1 – RO

Wyniki OS 1 – klasy Gość

Wyniki OS 1 – Super KJS