Cieszyńska Barbórka po OS 5: kontratak Żarłoka

Zarłok/Pietruszka, Rybka/Miklaszewski oraz Wrocławski/Dobrowolski – po piątym odcinku specjalnym te załogi tworzą pierwszą trójkę klasyfikacji 44. edycji Cieszyńskiej Barbórki. Z walki o zwycięstwo wypadli Gracjan Grela z Agnieszką Załęcką oraz Łukasz Godula z Danielem Nowakiem. Obu załogom rywalizację skutecznie utrudniły awarie samochodów.

Na OS 4, czyli próbie Renault Wektor, Żarłok z Pietruszką odnieśli przekonujące zwycięstwo. Wiceliderzy klasyfikacji generalnej mistrzostw pokonali kolejną załogę różnicą 8,4 sekundy. Dzięki temu załoga Kubala Rally Team awansowała z piątej na pierwszą lokatę w klasyfikacji zawodów. Z pozycji lidera kierowca z Ustronia zepchnął Maćka Sordyla i Krystiana Korzeniowskiego, którzy na serwis pod Czantorią dotarli uszkodzonym samochodem – noszącym ślady przygody, która przytrafiła im się na trasie i spadli na siódme miejsce. Drugie miejsce zajmuje duet Rybka/Miklaszewski w Citroenie Saxo. Wrocławski i Dobrowolski (Renault Clio) także zanotowali awans po wywalczeniu drugiego rezultatu na oesie Renault Wektor. W Cieszyńskiej Barbórce Wrocławski toczy pojedynek z Dominikiem Cholewą. Jego stawką jest tytuł mistrza Śląska w klasie RO 1. Przy równej liczbie punktów, jaką zgromadzili ci zawodnicy na razie bliżej celu jest zajmujący trzecią lokatę Wrocławski.

Dotychczasowi wiceliderzy Cieszyńskiej Barbórki – Gracjan Grela i Aga Załęcka – ponieśli dotkliwe straty czasowe po awarii półosi na OS 5. Jak dowiedzieliśmy się od zawodnika, na serwisie mechanicy spróbują usunąć awarię, by załoga mogła zaprezentować się kibicom także na finałowej pętli zawodów. Awaria przytrafiła się także walczącym o podium w klasyfikacji generalnej Łukaszowi Goduli i Danielowi Nowakowi, którzy w tym rajdzie po raz pierwszy korzystają z Hondy Civic.

Czwarte miejsce zajmują Piotr Baran z Michałem Paciejem (Honda Civic), a czołową piątkę zamykają Grzegorz Ciombor z Marcinem Boryckim (Honda Civic).

W RO Open N prowadzi Krzysztof Pacholec pilotowany przez Inez Adamską (Mitsubishi Lancer Evo X). Emocjonujący pojedynek w klasie Gość 2WD toczą załogi w Peugeotach 208 R2. Kamil Bolek i Marcin Gaś na razie skutecznie odpierają ataki Jacka Jureckiego i Michała Treli. Po OS 5 Bolek i Gaś zwiększyli swoją przewagę nad rywalami do ponad 5 sekund.

W klasie Gość 4WD odcinki seryjnie wygrywają Tomek Zbroja z Wojciechem Habudą w Fordzie Fiesta Proto. Na pierwszym miejscu w klasie są jednak Grzegorz Olchawski z Lukaszem Wrońskim w Audi Quattro, bowiem Zbroja odrabia straty po karze, którą otrzymał za wcześniejszy wjazd na jeden z PKC. Drugie miejsce należy do gości zza Olzy, czyli czeskiej załogi Vlcek/Plachy w Lancerze Evo IX.