W drodze po doświadczenie i emocje

W tegorocznej edycji Cieszyńskiej Barbórki zmierzą się nie tylko licencjonowani zawodnicy, którzy rywalizują w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Na tych samych, wymagających trasach Śląska Cieszyńskiego swoją technikę jazdy sprawdzą także kierowcy, którzy nie posiadają licencji sportu samochodowego. Z myślą o nich Automobilklub Cieszyński przygotował Super KJS. Impreza towarzysząca finałowej rundzie RSMŚl 2017 to trudniejsza forma Konkursowej Jazdy Samochodem – zawodów, w ramach których kierowcy amatorzy mogą doskonalić swoje umiejętności rywalizując w bezpiecznych warunkach.

Organizowane przez wiele automobilklubów KJS-y, to imprezy, w których wystartować może każdy kierowca, posiadający ważne prawo jazdy, sprawny samochód z ważnym OC oraz kask. Profesjonalnie zabezpieczone zawody rozgrywane są najczęściej zamkniętych placach, gdzie wyznaczane są próby sprawnościowe, które uczestnicy pokonują na czas. To świetna metoda doskonalenia swoich umiejętności w bezpieczny sposób, ale także szansa na zbieranie doświadczenia i uzyskanie licencji uprawniającej do startów w rajdach samochodowych. W ramach organizowanego przez AK Cieszyński Super KJS-u, kierowcy będą mogli się ścigać na prawdziwych odcinkach specjalnych – tych, którymi wcześniej pojadą załogi walczące w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. Rywalizacja na tak trudnych trasach wymaga także odpowiednich środków bezpieczeństwa, dlatego w Super KJS można wystartować seryjnym samochodem, który jednak musi być wyposażony w klatkę bezpieczeństwa, a załoga – w niepalne kombinezony.

Próby sportowe, na jakich uczestnicy Super KJS-u będą walczyć o jak najlepsze czasy, będą o połowę krótsze od tych zaplanowanych dla stawki RSMŚl. Odcinek Hażlach będzie miał dystans 3,9 km, a drugi z oesów – z Cisownicy do Lesznej Górnej liczy 4 km.

Cieszyńska Barbórka będzie także czwartą, finałową rundą Pucharu Proto Cars Rally Challenge, czyli cyklu zawodów przeprowadzanych przy współpracy Pawła Dytko z organizatorami rajdów okręgowych i Super KJS-ów. Punkty w tym pucharze mogą zdobywać zarówno licencjonowani zawodnicy, jak i Ci, którzy nie posiadają licencji sportu samochodowego. Do końcowej klasyfikacji liczą się trzy najlepsze wyniki. Zwycięzca Pucharu Proto Cars Rally Challenge oprócz pamiątkowego pucharu, otrzyma szansę startu w przyszłorocznej edycji Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. W nagrodę triumfator cyklu pojedzie w Wieliczce napędzanym na cztery koła samochodem Proto przygotowanym przez firmę Dytko Sport.

Patronat honorowy nad 43. edycją Rajdu Barbórka Cieszyńska objął Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerami imprezy są firmy AC Pokale, VAG-Expert, BestDrive, Hotel Gambit, Grand, Instal Centrum, Inż-Bud, Ognik, Siedem Życzeń, Trio Ubezpieczenia, Viessman. Rajd wspierają także miasto Cieszyn, Gminy Goleszów i Hażlach, Starostwo Powiatu Cieszyńskiego oraz Zespół Szkół Budowlanych w Cieszynie. Patronat medialny nad imprezą objęli: Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, TVP 3 Katowice, Radio CCM, a także portale: Autoklub.pl, Rajdy24.pl, OX.pl oraz ViFI.pl. Organizatorem zawodów jest Automobilklub Cieszyński.