Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Kto, co, gdzie i kiedy?

W dniach 15 i 16 listopada odbędzie się 45. edycja Rajdu Cieszyńska Barbórka. Przez dwa dni w akcji będzie można zobaczyć blisko 110 rajdówek. Na drogach Śląska Cieszyńskiego załogi powalczą o mistrzostwo Śląska. Wystartują również zawodnicy znani z mistrzostw Polski w bardzo mocnych i szybkich samochodach, a także załogi w historycznych rajdówkach.

Co i kiedy można zobaczyć w Rajdzie Cieszyńska Barbórka?

Piątek, 15 listopada

 • Od 19:25: ceremonia startu – uroczyste rozpoczęcie Cieszyńskiej Barbórki 2019 na Zamku w Cieszynie (zobacz mapę)
 • Od 19:30: przejazdy samochodów rajdowych na odcinku specjalnym w centrum Cieszyna. Oes Noszak zostanie rozegrany na terenie Browaru Zamkowego i ulicach miasta (zobacz mapę).

Sobota, 16 listopada

 • O 8:53, 11:54 i 14:55: przejazdy samochodów rajdowych na odcinku specjalnym VAG-Expert (7,82 km), przebiegającym przez miejscowości Kiczyce i Pierściec (zobacz mapę).
 • O 9:46, 12:47 i 15:48: przejazdy samochodów rajdowych na odcinku specjalnym RADEX (8 km), przebiegającym przez miejscowości Leszna Górna i Cisownica (zobacz mapę).
 • O 10:31 i 13:32: serwis w Ustroniu pod Czantorią – tu będzie można spotkać zawodników i zobaczyć mechaników rajdowych pracujących przy samochodach (zobacz mapę).
 • O 17:00: ceremonię zakończenia na rynku w Cieszynie. Tu dowiemy się kto wygrał rajd. Najlepsi zawodnicy odbiorą też puchary za wyniki wywalczone na odcinkach specjalnych.

Wstęp na rajd i odcinki specjalne jest oczywiście bezpłatny!

Kto i w jakich rajdówkach wystartuje w Cieszyńskiej Barbórce?

Tegoroczna edycja Cieszyńskiej Barbórki jest rundą trzech cykli: Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, GO+Cars Historycznego Pucharu Południa oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska Super KJS. Lista zgłoszeń do Cieszyńskiej Barbórki jak zwykle nie zawodzi. Start w imprezie zapowiedziało 109 załóg.

Na trasie „Cieszynki” rozstrzygnie się walka o tytuł mistrzów Śląska. Szansę na niego zachowały trzy czołowe załogi w punktacji: Łukasz Godula i Daniel Nowak (nr 1, 88 pkt), Adam Sroka i Krystian Woźniak (nr 2, 85 pkt) oraz Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski (nr 3, 69 pkt). Wszystkie trzy duety będą się ścigać Hondami Civic VTi. Oprócz emocji związanych z rywalizacją o tytuły, atrakcją dla kibiców będą występy zawodników znanych z tras RSMP. Hyundaia i20 R5 – samochód najwyższej klasy dopuszczonej do startów w Polsce, w Cieszynie zaprezentują Łukasz Byśkiniewicz i Zbigniew Cieślar. Maciej Lubiak ponownie uległ swojej słabości do odcinków na Śląsku Cieszyńskim i razem Michałem Trelą wystartuje Peugeotem 208 R2. Na rajdowe trasy wraca także Tomasz Gryc – tym razem w mocnym samochodem z napędem 4×4 (Subaru Impreza), w którym pilotować go będzie Michał Kuśnierz.

Na liście zgłoszeń są także zawodnicy mający na swoim koncie triumfy w „Cieszynce”. Ubiegłoroczni zwycięzcy – Szymon Żarłok i Krzysztof Pietruszka pojadą Oplem Adamem, którym w tym roku rywalizowali w czeskiej odsłonie pucharu Adama. Z kolei Jakub Lesiak i Łukasz Biernot zaprezentują mocne, tylnonapędowe BMW M3. Kamil Bolek i Marcin Gaś ponownie wystartują Peugeotem 208 R2.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy klasycznej motoryzacji. Grzegorz Olchawski z Szymonem Marciniakiem ruszą na oesy rajdu w zjawiskowym, legendarnym Audi Quattro.

Utrudnienia i bezpieczeństwo

W trakcie rajdu drogi, na których będą rywalizować kierowcy i piloci będą wyłączone z normalnego ruchu drogowego i przejazd nimi w trakcie zawodów nie będzie możliwy. Fragmenty dróg, które będą zamknięte, są zaznaczone na mapach dostępnych na stronie imprezy – http://cieszyn.rsmsl.pl/kibice/mapy/. Podczas rajdu trasy poszczególnych odcinków specjalnych będą zamknięte zgodnie z poniższym harmonogramem:

Piątek, 15 listopada:

 • Odcinek Noszak (1,2 km) – w godz. 17:00 – 22:30 zamknięty będzie ruch drogowy w Cieszynie na ulicach: Dojazdowa, Michejdy, Czarny Chodnik, Benedyktyńska.

Sobota, 16 listopada:

 • Odcinek VAG-Expert (7,82 km) – w godz. 7:15-18:00 zamknięty będzie ruch drogowy w Kiczycach i Pierśccu na ulicach: Uchylany, Mostowa, Partyzantów, Długa, Sosnowa, Kormoranów, Ochabska.
 • Odcinek Radex (8 km) – w godz. 8:00-19:00 zamknięty będzie ruch drogowy w Lesznej-Górnej i Cisownicy na ulicach: Główna, Podlesie, Budzin, Cisowa, Pod Czantorią, Jury Gajdzicy.

Organizator zawodów – Automobilklub Cieszyński, gorąco prosi mieszkańców miejscowości, przez które przebiega trasa rajdu, o zaplanowanie wyjazdów, przyjazdów oraz podróży w taki sposób, aby unikać dróg wyłączonych z ruchu. Jednocześnie organizatorzy apelują o zdrowy rozsądek i zachowanie wszystkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa podczas oglądania zmagań kierowców i ich pilotów.

Jak śledzić rajd – informacje i wyniki

Więcej informacji o przebiegu rajdu znajdą Państwo na stronie Rajdu Cieszyńska Barbórka: http://cieszyn.rsmsl.pl, a także na facebookowych profilach zawodów i mistrzostw Śląska. (LINK / LINK). Wyniki na żywo dostępne będą pod tym linkiem: http://rsmsl.pl/online/.

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska przed 45. Rajdem Cieszyńska Barbórka:

1. Godula/Nowak 88 pkt
2. Sroka/Woźniak 85 pkt
3. Sordyl/Korzeniowski 69 pkt
4. Rokita/Habuda 41 pkt
5. Adam Wrocławski 39 pkt
6. Maciej Matysiak 30 pkt
7. Marcin Pogorzelski 17 pkt
8. Watras/Kluczewski 15 pkt
9. Różycki/Słaboń 13 pkt
10. Baran/Paciej 10 pkt

Harmonogram 45. Rajdu Cieszyńska Barbórka

Piątek, 15 listopada

 • 19:25 – start rajdu (Cieszyn, Zamek)
 • 19:30 – OS1: Noszak (1,2 km)

Sobota, 16 listopada:

 • 7:45 – serwis A: 10 min. (Ustroń, parking Czantoria)
 • 8:53 – OS2: VAG Expert 1 (7,82 km, Kiczyce i Pierściec)
 • 9:46 – OS3: Radex 1 (8 km, Leszna Górna i Cisownica)
 • 10:31 – serwis B: 30 min. (Ustroń, parking Czantoria)
 • 11:54 – OS4: VAG Expert 2 (7,82 km, Kiczyce i Pierściec)
 • 12:47 – OS5: Radex 2 (8 km, Leszna Górna i Cisownica)
 • 13:32 – serwis C: 30 min. (Ustroń, parking Czantoria)
 • 14:55 – OS4: VAG Expert 3 (7,82 km, Kiczyce i Pierściec)
 • 15:48 – OS5: Radex 3 (8 km, Leszna Górna i Cisownica)
 • 17:10 – ceremonia mety (Cieszyn, Rynek)

Patronat honorowy nad 45. edycją Rajdu Cieszyńska Barbórka objął Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego i Starosta Powiatu Cieszyńskiego, a także Burmistrzowie miast Cieszyn, Skoczów, Ustroń oraz Wójt Gminy Goleszów.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2019 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Organizatorem imprezy są Automobilklub Cieszyński i Polski Związek Motorowy. Główni sponsorzy zawodów to firmy: Radex, VAG-Expert, Browar Zamkowy Cieszyn. Renault Wektor, Ziel Trans, AC Pokale i GO+Cars.

Patronat medialny nad imprezą objęły redakcje: Dziennika Zachodniego, naszemiasto.pl, Radia Bielsko, Motorsport.com, TVP Katowice, OX.pl, ViFi.pl oraz Rajdy24.pl.

Zawody sponsorują także: Proper Lak, Energetyka Cieszyńska, InżBud, Mauxion, Hernik Ubezpieczenia, zlomuj.pl oraz elolo.pl. Partnerami rajdu są: miasto Cieszyn, Kolej Linowa Czantoria, Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej, Zamek Cieszyn, WORD Bielsko-Biała, WORD Katowice, Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie, Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie, Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie oraz Grand.